Rady pro zabezpečení chalupy. Investujte do bezpečnostních dveří, oken i fotopasti

Bezpečnostní dveře
Chalupa
Cylindrická vložka
23. 10. 20237 minut čtení

Jezdíte na chalupu jen občas? Stojí na odlehlém místě? Nepodceňte dostatečné zabezpečení před zloději. Čtěte, co obnáší kvalitní bezpečnostní dveře, proč polepit okna folií a jak na chalupě simulovat svou přítomnost.

Zabezpečte chalupu, k nejvíce krádežím dochází podle Policie ČR v zimě.

Na začátek představíme pár tipů od Policie ČR. Dodržujte základní principy ochrany – v chalupě nenechávejte žádné cennosti a venku ukliďte předměty, kterými by se mohl pachatel dostat uvnitř, jako je nářadí, žebřík nebo třeba lano.

Podmínky zabezpečení chalupy máte navíc uvedené i ve smluvních podmínkách od pojišťovny. Dejte si pozor, ať máte pokryté všechny prvky a pojišťovna vám pak nekrátí pojistné plnění.

Bezpečnostní dveře dovnitř nepustí zloděje ani požár

K většině vloupání do rekreačních objektů dojde překonáním vchodových dveří. Chalupu nejlépe ochrání kvalitní bezpečnostní dveře – jsou z oceli, obsahují ocelový rám, bezpečnostní cylindrickou vložku a kování. Zloděj se do nich skrze páčidlo nedostane a nestane se, že by v klidu vytrhl zámky a panty. Jejich výhodou je, že navíc často odolají i požáru a snižují hluk z venčí. 

Pokud je na chalupu pořizujete a nahrazujete jimi klasické dveře, pohlídejte si kvalitu. Bezpečnostní dveře musí mít zkoušky na bezpečnostní třídu – testují se podle odolnosti proti vloupání. Nejčastěji se prodávají třídy 2, 3 nebo 4, přes které se zloděj jen tak nedostane. Protipožární odolnost pak zaručují zkoušky z laboratoře

Milan Kavan z rodinné firmy Kavan, který se na bezpečnostní dveře specializuje už od 90. let, upozorňuje, ať nenaletíte. Kvalitní ocelové podle něj stojí od 30 tisíc korun výše, v řetězcích je ale najdete o dost levněji – nemusí ovšem splňovat bezpečnostní parametry a navíc k nim nejsou náhradní díly, dveře tak nejsou servisovatelné.

Součástí bezpečnostních dveří musí být i kvalitní cylindrická vložka, ideálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídy, která nejdéle odolává vyhmatání, rozlomení, odvrtání a jiným trikům zlodějům. Kavan vysvětluje, že pokud nemáte pevné dveře, ocelový rám a ideálně nějaké písty uvnitř, tak vloupání podlehnou. „Běžné dřevěné dveře je velmi jednoduché vypáčit, vytrhnou se zámky a panty – bez pevného uzávěru vám nepomůže ani to, že máte bezpečnostní kování.“

Tip

Výběr cylindrické vložky (tj. jádro zámku, do kterého strkáte klíče), je snazší, než si myslíte. Přečtěte si, jaké existují typy vložek a jaké užitečné funkce mohou obsahovat, třeba prostupové spojky nebo systém generálního klíče.

Na odlehlejších chalupách, třeba uprostřed lesa, jsou mezi majiteli oblíbené mříže na dveřích. Pevné mříže (nikoliv rolovací) otevřete stejně jako dveře a vybavíte je klasických zámkem s cylindrickou vložkou. Mříž je vhodná bariéra i v případě, kdy si zatím nemůžete dovolit investici do bezpečnostních dveří.

Ochraňte okna 

Před nenechavci zabezpečte i okna chalupy. Údaje Policie ČR ukazují, že zloději nejčastěji rozbijí skleněnou výplň okna a nebo je vypáčí. 

Rozbitému oknu předejdete, když ho pokryjete ochrannou folií – okno ochrání silné vrstvy polyesterového filtru a riziko, že ho někdo rozbije prohozením ostrého předmětu je nižší. Rozbité sklo se navíc nerozsype, folie udrží střepy pohromadě. Ochranné fólie na okně nepoznáte a nenaruší výhled.

Jako bariéra už od pohledu fungují bezpečnostní mříže. Pokud si je necháte vyrobit od uměleckého kováře, chalupu ozvláštní i jako dekorace – kovář dokáže mříže upravit i barevně, technikami černění, mědění nebo cínování. Mříže fungují na různých principech – existují jednostranné, dvoudílné, ale i rolovací, které vyhrnete jako žaluzie a poskytují nerušený pohled ven.

Zabezpečte chalupu, k nejvíce krádežím dochází podle Policie ČR v zimě.
Když skleněným oknem nebo dveřmi prohodí zloděj kámen, je za chvíli uvnitř.

Spousty starších chalup mají okenice. Před odjezdem je nikdy nezapomeňte zavřít, chrání objekt před zloději i vichřicí. Pokud chcete chalupu ochránit ještě více, zvažte výměnu dřevěné klasiky za ocelové okenice, které vloupání brání ještě účinněji. 

Ochrannou funkci mají částečně i venkovní rolety – kromě toho, že zajistí chládek a odhlučnění, pevné lamely fungují i jako překážka, skrze kterou se k oknu jen tak někdo nedostane.

Alarm a simulace vaší přítomnosti

Ačkoliv zloděj při houkání alarmu zbystří, na odlehlé chalupě na okraji vesnice ho příliš neodradí. Do chalupy volte alarm, který má zabudovanou GSM funkci a spojí se tak s vaším telefonem – okamžitě se dozvíte, že se něco děje. Zvažte i alarm, který v sobě má detektory kouře, zaplavení nebo úniku plynu.

Elektronické zabezpečovací systémy dnes navíc napojíte i na služby bezpečnostní agentury, která po spuštění alarmu přijede chalupu zkontrolovat. 

Policie ČR uvádí, že zloději kradou hlavně v zimě, kdy jsou chalupy opuštěné – v zimních měsících se proto policisté více věnují prevenci a rekreační objekty častěji kontrolují. Pokud v zimě na chalupu nejezdíte, zvažte pár občasných výletů, ať objekt nevypadá opuštěně, stačí, když prošlapete nebo vyhážete cestu ve sněhu k chalupě.

Díky technologiím můžete na chalupě simulovat svou přítomnost, i když jste zrovna stovky kilometrů daleko: Pokud máte na chatě elektřinu, nastavte si načasovanou lampičku, která se jednou za pár hodin rozsvítí. Existují i automatická světelná čidla, spínač můžete umístit dovnitř a nastavit tak, ať se každý den rozsvítí. Stejně jako můžete nechat čas od času automaticky zapnout rádio s nahrávkou hlasů nebo štěkotu psa.

 Lampa s časovačem simuluje vaši přítomnost na chalupě.
Pořiďte si lampu s časovačem a po dobu své nepřítomnosti nastavte, ať se jednou za několik hodin rozsvítí.

Fotopast nenechavce vyfotí i ve tmě

Fotopasti jsou v oblibě ke sledování zvěře a čím dál častěji i zlodějů. Zařízení si představte jako digitální fotoaparát – pořídí snímky i video, umístíte ho třeba na strom nebo přímo na chalupu. Jakmile se něco v okolí pohne a fotopast zaznamená tepelný pohyb (tedy zvířete nebo člověka), ihned se aktivuje a pořizuje záznam. Pohybové čidlo tedy slouží podobně jako spoušť u foťáku. 

Jakmile se fotopast spustí a pořizuje fotky nebo video, pošle vám je přes GSM jako zprávu na telefon nebo do e‑mailu. Pokud máte chalupu dvě hodiny autem, můžete rovnou volat policii – a rovnou jim poskytnete i důkaz.

Moderní fotopasti zahrnují infračervený (IR) přísvit, který fotopast využije ve tmě. Přísvit (klidně i do vzdálenosti 20 metrů) zajistí, že nevítaného návštěvníka vyfotí i v noci a on si toho nevšimne, záření je pro oko neviditelné. Kamery pořizujte s vysokým stupněm krytí, ať odolají mrazu, dešti i sněhu.

Tip

Pronajímáte chalupu? Nebo ji sdílíte se sourozenci a širší rodinou? S chytrým zámkem nemusíte kopii klíčů od vchodu schovávat pod rohožku nebo s předáváním otravovat souseda. Hostům jen pošlete přístupový kód, který po příchodu vyťukají. Vy navíc získáte přehled o tom, kdy je odemčeno a kdy zamčeno. Čtěte, jak funguje chytrý zámek Linus od Yale.

Jděte na to postupně

Začněte u dveří, pokračujte s okny a nepodceňte ani na alarm nebo fotopast. Jak na zabezpečení chalupy už víte. Pokud zrovna nemáte hluboko do kapsy, začněte s tím nejnutnějším a chalupu zabezpečujte postupně, i kdyby to mělo trvat tři roky.