Bezpečný domov začíná u zámku: Průvodce výběrem a výměnou cylindrické vložky

Cylindrická vložka
FAB
návod
výměna
04. 02. 20256 minut čtení

Jak zajistit, aby byly vaše dveře bezpečně zavřené? Říká se, že řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek – proto je k dobrým dveřím a dobrému kování potřeba i kvalitní vložka, která zajistí profesionální zabezpečení. Poradíme vám, jak se v nabídce zorientovat, kterou cylindrickou vložku vybrat a na co při její výměně nezapomenout.

Cylindrickou vložku budou mnozí z vás znát jako „fabku“. Tento zdomácnělý název nám dala více než stoletá tradice a obliba českého výrobce zámkových vložek FAB. Cylindrická vložka je srdcem každého zámkového mechanismu a hraje v zabezpečení dveří klíčovou roli. Její výběr závisí na typu dveří a účelu, ke kterému bude sloužit: na zámek pro venkovní branku nebo sklep budete mít určitě jiné nároky než na zámek pro interiérové nebo hlavní vchodové dveře do bytu či domu.

Bezpečnost především
V praxi rozlišujeme dvě základní skupiny cylindrických vložek: stavební a bezpečnostní. Každá z nich nabízí jinou míru zabezpečení.

Stavební vložky
Stavební vložky nejsou vhodné pro zabezpečení bytu či domu. Slouží pouze zajištění objektů, u kterých nemáme požadavky na vysokou míru zajištění, jako je zahradní chatka, plotová branka či dílna. Často se používají k dočasnému uzamykání vchodových dveří při stavbě domu. Stavební vložky jsou certifikované v 1. a ve 2. třídě.

Bezpečnostní vložky
Bezpečnostní vložky slouží k trvalému zabezpečení chráněného prostoru. Zpravidla jsou certifikované ve 3. a 4. třídě podle náročných kritérii normy ČSN EN 1627.

  • 3. třída: Výborná volba pro hlavní vstupní dveře bytu nebo vchodové dveře rodinného domu. Pokud chcete mít jistotu, že je váš domov dobře chráněn před vloupáním, 3. třída poskytuje vysokou úroveň ochrany. Součástí balení některých výrobků je i bezpečnostní karta, bez které nelze vyrobit duplikát klíče.
  • 4. třída: Nejvyšší stupeň zabezpečení vhodný pro prostory s vysokým rizikem, například pro komerční objekty nebo budovy s cennostmi. Vložky ve 4. bezpečnostní třídě s dostatečnou rezervou splní i požadavky pojišťoven na mechanické zabezpečení objektů. Bezpečnostní karta je v této třídě standardem.

Pomůckou pro rychlou orientaci při výběru vložek může být i pyramida bezpečnosti, která barevně a graficky informuje o zařazení cylindrických vložek od jednotlivých skupin.

Typy cylindrických vložek
Podle konstrukce a typu ovládání se cylindrické vložky dělí do několika kategorií:

  • Jednostranná cylindrická vložka (tzv. půlvložka) umožňuje použití klíče jen z jedné strany. Najdeme ji u dveří, které nepotřebujeme otevírat z druhé strany, tedy například u strojoven, úložných prostor nebo oken.
  • Oboustranná cylindrická vložka umožňuje odemykání z vnitřní i z vnější strany dveří. Jde o nejrozšířenější typ vložek, hodí se na zámky vchodových dveří, garážových vrat i plotových bran.
  • Cylindrická vložka s knoflíkem (tzv. oliva) se z vnitřní strany dveří zamyká a odemyká pomocí knoflíku(tedy bez nutnosti použití klíče), ale z vnější strany se stále používá klíč.


Emergency funkce pro váš klid
Velmi užitečnou funkcí je oboustranná cylindrická vložka s Emergency funkcí (tzv. prostupovou spojkou). Ta umožňuje odemknout dveře i v případě, že je z druhé strany zasunutý nebo dokonce pootočený klíč. Instalací cylindrické vložky s Emergency funkcí předcházíte riskantním situacím.

Vždy je možné si dveře odemknout a dostat se dovnitř i v případě nouze, například při zapomenutí pootočených klíčů v zámku nebo při nezaregistrování zvonku.

Cylindrická vložka s Emergency funkcí je také klíčová pro správnou funkci smart lock systémů. Instalace chytrého zámku, třeba Linus od Yale, je totiž možná pouze s tímto typem cylindrických vložek.

Sjednocení vložek
Málokdo ví, že je možné mít jeden klíč pro více vložek. Funkce sjednocení vložek je velmi praktická, jedním klíčem odemknete všechny zámky ve vašem domě, na chalupě i u rodičů.


Výměna cylindrické vložky: Krok za krokem
Chcete si vyměnit cylindrickou vložku? Zvládnete to i sami! Stačí vám šroubovák, metr a pár minut času.
1. Změřte starou
Než se vydáte na nákup nové vložky, dvakrát měřte. Nejdřív přesně změřte vzdálenost od středu šroubu, který se nachází pod vysouvací částí zámku – tzv. závorou – a vnější hranou kování na venkovní straně dveří (rozměr A). Potom úplně stejně změřte vzdálenost od šroubu ke hraně kování na vnitřní straně dveří (rozměr B). Výsledek v milimetrech si zapište, rozměr vložky může být například 30/50.
2. Vyberte novou
Pokud kupujete cylindrickou vložku do domu či bytu, doporučujeme zvolit minimálně 3. bezpečnostní třídu. Ideálně rovnou pořiďte vložku s Emergency funkcí, se kterou předcházíte riskantním situacím a která je vhodná pro instalaci smart locku.

Rozměry cylindrické vložky jsou odstupňovány po 5 mm. U cylindrické vložky s Emergency funkcí pro instalaci smart locku je potřeba, aby na vnitřní straně dveří přesahovala alespoň 3 mm. Pokud je vložka zároveň s kováním, přidejte dost na to, aby přesahovala alespoň 3 mm, pokud je „zapuštěná“ do kování, přidejte ještě více. Prostě tak, aby na vnitřní straně dveří nakonec přesahovala alespoň 3 mm.

3. Demontujte starou
Klíč zasuňte do zámku a vyšroubujte upevňovací šroub, od jehož středu jste měřili rozměry vložky. Vložku lze vytáhnout, až když otočíte klíčem o 15 stupňů, kdy se tzv. palec vložky dostane do pozice, že vyjmutí nepřekáží. Pak vytáhněte samotnou vložku.
4. Instalujte novou
Do nové vložky nejdřív zasuňte klíč, srovnejte palec a zasuňte ji na místo. Zašroubujte upevňovací šroub a nezapomeňte ho dotáhnout. Pamatujte na to, že vložka by na straně dveří směrem ven z bytu či domu neměla přečnívat o více než 3 mm z důvodu ochrany před vytržením, rozlomením či odseknutím. Než zabouchnete dveře, ujistěte se, že jde vložka z obou stran bez problémů zamykat a odemykat.

Hotovo? Výborně! Výměna cylindrické vložky není vůbec složitá, hlavní je správně měřit a vybírat kvalitní produkty. Vyplatí se myslet i na budoucí možnost instalace chytrého zámku.