Dobré bezpečnostní dveře nekoupíte v marketu za deset tisíc korun, říká odborník
Ocelové jádro, ocelový rám, kvalitní cylindrická vložka, kování a další ochranné prvky – to jsou bezpečnostní dveře. Čtěte, proč do nich investovat, jak poznáte kvalitu, ale i jaké chyby se lidé při zabezpečování domu dopouští. Odpovídá Milan Kavan, který se bezpečnostním dveřím věnuje od 90. let.

Zámečník ctí řemeslo už po třetí generaci – firma Kavan totiž funguje už od roku 1927, kdy ji založil jeho dědeček Antonín. Milan Kavan rodinnou firmu v roce 1991 obnovil a dnes se specializuje na bezpečnostní dveře, zabezpečení oken i přístupové systémy.
Pane Kavane, proč „obyčejné“ dveře už dnes nestačí?
Nestačí už dlouho, určitě těch třicet let, co děláme bezpečnostní dveře. Ale nestačily ani dříve. Do domů a činžáků se zkouší vloupat spousta pobudů, nejčastěji páčidlem, což představuje 99 % vloupání přes dveře. Pokud nemáte pevné dveře, ocelový rám a ideálně zamykání ve více bodech po obvodu dveří, tak vloupání podlehnou. Běžné dřevěné dveře je velmi jednoduché vypáčit, vytrhnou se zámky a panty – bez pevného uzávěru vám nepomůže ani to, že máte bezpečnostní kování.
K čemu dalšímu bezpečnostní dveře slouží?
Rozhodně mají preventivní účinek. Dobře to ví to i pojišťovny, které mají dobře propočítané, že bezpečnostní dveře bydlení ochrání mnohem lépe. Bezpečnostní dveře chrání proti vloupání – zlodějům odolají dveře minimálně 2. nebo 3. bezpečnostní třídě a nestane se vám, že přijdete domů z nákupu a najdete v obýváku nějakého pobudu. Důležitá je i protipožární ochrana a roli hraje také hluk, protihluková ochrana u nich bývá lepší než u běžných dveří. Faktem ale je, že dnes už developeři byty bezpečnostními dveřmi vybavují.
Musí mít dveře nějaký certifikát, aby se daly označit za bezpečnostní? Na co mám dát pozor, když dveře vybírám?
Zrovna včera jsem se setkal se zákazníkem, který srovnával bezpečnostní dveře z nějakého řetězce či hobbymarketu s těmi kvalitnějšími. U nás ve firmě jsme s ocelovým dveřmi na pořizovací hodnotě 30 tisíc korun a více (včetně montáže a dopravy), ty z řetězce stály třetinu. Když prodávám kvalitní bezpečnostní dveře, musím mít od autorizované osoby schváleno, že jsou použitelné do stavby – jde tedy o bezpečný výrobek, který neohrožuje osoby na zdraví ani na majetku. Podkladem pro toto schválení jsou výsledky zkoušek v akreditovaných zkušebnách, kde odborníci dveře testují pro zařazení do bezpečnostní třídy a také posuzují protipožární odolnost dveří.
Jak je to s těmi levnějšími dveřmi?
Za 10 tisíc korun v dnešní době prakticky neseženete kvalitu. Zámečníci tyto dveře možná nainstalují, ale už je neopraví – nejsou k nim náhradní díly a nejsou servisovatelné. A když máte dveře v provozu dvacet, třicet let, je jasné, že se časem poškodí.
Odolnost proti vloupání udává bezpečnostní třída
Dělí se bezpečnostní dveře do nějakých kategorií?
Technická norma 1627 rozlišuje šest bezpečnostních tříd dveří podle odolnosti proti vloupání. V prodeji jsou hlavně dveře ve třídě 2, 3 a 4, zbytek není tak častý – jednička toho moc nevydrží a vyšší třídy se v běžných domácnostech nebo kancelářích také nepoužívají.
Jak se bezpečnostní dveře liší podle vzhledu?
Jiný úhel pohledu na bezpečnostní dveře je, jak vypadají. Klasické jednokřídlové dveře do bytu mají obvykle rozměry 80 na 197 cm. Například v Praze ale máme spousty rekonstrukcí bytů nebo bytových domů z 19. století i starších, kde jsou dveře kazetové. Ty se musí vybourat, osadí se nové ocelové zárubně a nové bezpečnostní dveře s ocelovým jádrem a opláštěním kazet. Vypadají jako repliky dveří starých klidně 200 let. Další kategorií jsou pak vchodové dveře na plášti budov, které musí splňovat i tepelný odpor, aby se nepotily a nevznikala na nich plíseň.
Na jakém principu fungují vaše bezpečnostní dveře?
Děláme dveře s ocelovým jádrem, ocelovým rámem z hranaté trubky, omega profily v ploše, v ploše 1,5 milimetrů plech jednostranně nebo oboustranně – na tomto principu stojí kategorie našich dveří Standard a Kavan Mul-T-Lock, které mají automaticky bezpečnostní třídu 2 nebo 3 a také požární odolnost. Dveře děláme i třeba na vnější plášť budovy, které mají navíc i zkoušky na vodotěsnost. Dále vyrábíme dveře na míru a prakticky splníme všechny požadavky.
Jak se do vašich dveří dostal název značky Mul-T-Lock?
Na značku Mul-T-Lock jsme přišli už v roce 1993, když jsme hledali zámek, který by šel zabudovat do dveří a zároveň by nebyl vidět. Začali jsme se zámky Mul-T-Lock 265 a 235 a postupně jsme si oblíbili i další produkty, cylindrické vložky, systémy generálního klíče, a podobně. Jsme velcí fandové té značky, takže jsme ji zanesli i do konkrétní řady dveří, kterou jsme pojmenovali Kavan Mul-T-Lock. Když se někomu tyto dveře při pokusu o vloupání poškodí, zdarma je navíc opravíme nebo vyměníme.
Jak probíhá montáž bezpečnostních dveří? Jsou nutné nějaké stavební úpravy?
Určité řady dveří umíme instalovat do stávající zárubně, právě ty z kategorie Standard či Kavan Mul-T-Lock – pro naše chlapce je to práce na dvě hodiny. Pokud je nutná stavební úprava a zárubně potřeba vyměnit za bezpečnější, tak je ráno vybouráme, novou zárubeň zabetonujeme a večer dveře předáváme.
Je nutné se o bezpečnostní dveře nějak speciálně starat?
Udržovat se takřka nemusí, na pohyblivé body stačí jednou za rok kapka oleje. Jednou za pár let můžete nechat vyčistit i cylindrickou vložku, na to ale volejte zámečníka.
Se zámečnictvím máte spoustu zkušeností, vaše firma vznikla už v roce 1927. Jak to začalo?
Zámečnickou firmu založil už můj dědeček. Co se ale provozu týče, tak nějakou dobu měl podnik znárodněný, ale otec a posléze také já, jsme zůstali v oboru i za totality. Já jsem se pak po převratu v roce 1989 začal věnovat zámečnictví se specializací na bezpečnostní dveře a mříže a postupně přibyly i čipové systémy.
Dům zabezpečujte klidně postupně
Co se podle vás v oblasti bezpečnostních dveří za poslední desítky let změnilo? Jaké jsou rozdíly mezi dveřmi vyráběnými dnes a před třiceti lety?
Zobecnit se to moc nedá. Nejčastěji teď určitě používáme produkty firmy Rostex, což je český výrobce bezpečnostního a dveřního kování – v oblasti kování se toho totiž změnilo mnoho. Přibyly zkušenosti s vloupáním a současné české kování je na světové úrovni, nedá se jen tak strhnout nebo uříznout.
Změnilo se ještě něco?
Širší je i nabídka povrchových úprav nebo vzhledu dveří, k dispozici máme mnohem větší sortiment, než v 90. letech, včetně i rozvinutějších technologií pro povrchové úpravy. A v bezpečnosti se posunul i Mul-T-Lock – každý autorizovaný prodejce má k dispozici vlastní profil klíče, takže klíč vyrobíme jedině u nás, nikde jinde, maximálně na centrále.
Je něco, co majitelé rodinných domů při zabezpečování bydlení podceňují?
Lidé si často myslí, že když mají dům, tak je zbytečné ho dál zabezpečovat – z praxe ale víme, že roli hraje každá maličkost.
Co byste jim poradil?
Ať si dům pořádně zabezpečí. Pokud nemají bezedný měšec, je chytré to vzít cestou postupného zabezpečování. Začnete dveřmi, pak si pojistíte okna, přidáte třeba prvky proti vypáčení, folie nebo mříže, a dál můžete zkusit i elektroniku. Všechno se dá zařídit, i když vám to celkem zabere třeba tři roky. Nezapomeňte zabezpečit všechna místa, kterými se lze dovnitř dostat, třeba naši sousedi byli vykradeni přes sklepní okénko. Když bydlíte v bytě v přízemí, jsou klíčová okna nebo balkon, obecně jsou ale nejohroženější dveře.