Vloupání, zámky a pojištění. Základní principy, které byste měli znát
Aby vám pojišťovna proplatila škodu, musí pachatel násilím překonat bariéru. Když se k vám dostane přes otevřený balkon, máte smůlu. Kvalitní cylindrická vložka, kování nebo mříž na okně v přízemí mohou být výslovně uvedené v pojistných podmínkách. Pokud požadované zabezpečení nemáte, pojišťovna vám zkrátí pojistné plnění.

Krádež, loupež, vandalismus a další pojmy
Nejprve si uděláme pořádek v terminologii. Nejčastěji se v souvislosti s domy a byty setkáte s pojmem krádež vloupáním. Jedná se o situaci, kdy zloděj překoná bariéru, zanechá průkazné stopy jejího porušení a něco u vás doma sebere. Zanechání stop je důležité. Musíte totiž policii (a později i pojišťovně) prokázat, že jste někde nenechali ležet klíče nebo nezůstalo otevřené okno – v takovém případě jde o prostou krádež a pojišťovna vám nic neuhradí.
Dalším pojmem je loupež, kterou se rozumí vloupání v kombinaci s ohrožením nebo skutečným ublížením na zdraví – na tuto událost se obvykle uzavírá úrazové nebo životní pojištění.
A posledním termínem je vandalismus, kdy vám zloděj sice nic neodcizí, ale poškodí vám nemovitost nebo její vybavení.
Když se podíváme na pojmy z pojišťovnictví, důležité je dělení na pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti:
- pojištění nemovitosti se týká objektu, tzn. zdí, oken, střechy, podlah, rozvodů nebo topení,
- pojištění domácnosti se vztahuje k nábytku, elektronice a podobnému vybavení.
Rozdíl mezi pojištěními si představte takto: pokud byste měli možnost otočit svou nemovitost střechou dolů a zatřást, tak to, co vypadne ven, to patří pod domácnost, co zůstane v ruce, spadá pod nemovitost.

Co si přečíst v pojistných podmínkách
Pojistné podmínky si každá pojišťovna stanovuje sama, a proto se liší a mění v čase. Obecně je vhodné získat dvě až pět nabídek a porovnat si je. Na internetu najdete řadu srovnávačů, které vám s tím pomohou – jedná se však o soukromé subjekty, které od pojišťoven inkasují provize, pokud jim zajistí nového zákazníka.
Při procházení nabídek pojišťoven si dejte pozor na několik dalších věcí. První z nich je výše pojistky a případná spoluúčast. Vyhněte se častému problému českých domácností, tzv. podpojištění. Je to stav, při kterém si necháte majetek pojistit například na 5 mil. korun, ačkoliv je jeho hodnota vyšší. Pokud by se u vás něco stalo, pojišťovna vám zkrátí pojistnou částku.
Tip: Pokud máte pojistnou smlouvu déle než 2 roky, vyplatí se upravit podmínky. Pravděpodobně jste si pořídili něco nového, hodnoty vašich movitých i nemovitých věcí vzrostla i kvůli inflaci. Vyhnete se tím podpojištění.
Důležité jsou pro vás i limity a sublimity pojištění. Často se z pojistných podmínek dozvíte, že je celková pojistná částka rozdělená podle segmentů, např. za nábytek dostanete maximálně 50 tis. korun, za šperky 20 tis. korun, na elektroniku 40 tis. korun apod. Neméně podstatné jsou i výluky z pojištění – situace, činy nebo věci, na které se pojištění nevztahuje.
Součástí pojistných podmínek jsou i požadavky na zabezpečení
Ve smlouvě či v přílohách bývají uvedené minimální nároky na zabezpečení. Opět platí, že se podmínky liší pojišťovna od pojišťovny. Když si je nepřečtete, je to jako se znalostí zákona – neomlouvá vás to. Pokud pojištění uzavíráte osobně, nechte si minimální nároky vysvětlit. Pokud to řešíte online, věnujte této pasáži alespoň pár minut. Shrnuli jsme pro vás několik principů:
- nejde pouze o zabezpečení vchodových dveří, pojišťovna může vyžadovat zabezpečení všech přístupových cest (balkon, okna, světlík…),
- pokud máte 4 z 5 přístupů zabezpečených na maximum, ale poslední nemá žádný bezpečnostní prvek, počítá se vaše domácnost mezi nezabezpečené, jinými slovy: rozhoduje nejslabší místo,
- čím vyšší pojistnou částku chcete, tím vyšší úroveň zabezpečení musíte zajistit,
- úroveň zabezpečení má vliv na výši pojistného – čím nedobytnější domácnost máte, tím míň zaplatíte,
často dostanete na výběr smlouvu se spoluúčastí, nebo bez spoluúčasti – pokud se zavážete ke spoluúčasti, pojistné bývá nižší.

Vstupní dveře, to není jen cylindrická vložka
Pokud je nemáte skleněné, nemusíte vstupní dveře kvůli pojištění měnit. Stačí dílčí vylepšení, která vyjdou na pár tisíc korun, ale udělají „hodně muziky“. Základem je zámek s cylindrickou vložkou ideálně 4. bezpečnostní třídy. Taková vložka totiž nejlépe odolává vyhmatání, rozlomení, odvrtání, vytržení a dalším trikům zlodějů. Běžně se na ni navíc vztahuje i distribuční ochrana klíčů – zámečník nesmí vytvořit kopii klíče, pokud se zákazník neprokáže bezpečnostní kartičkou (platí to alespoň pro důvěryhodné výrobce jako Mul-T-Lock nebo FAB).
Z obou stran dveří chraňte cylindrickou vložku bezpečnostním kováním. Laicky řečeno je to klika nebo koule a příslušná kovová ochrana zámku. I bezpečnostní kování vybírejte podle bezpečnostní třídy – opět platí alespoň 3., ideálně 4. třída. Pokud chcete ještě větší pocit bezpečí, pořiďte přídavný zámek. Často se využívá bezpečnostní závora, která zvýší ochranu proti vypáčení dveří.
Pokud chcete vzít zabezpečení vstupu z gruntu, investujte do bezpečnostních dveří. I ty mají své bezpečnostní třídy a obvykle obsahují bytelnou cylindrickou vložku, kování a někdy i přídavný zámek. Vylepšit můžete i zárubně, hovorově futra – pokud je máte opravdu staré, dokážou je zloději roztáhnout heverem. I u zárubní existuje bezpečnostní varianta vyztužená ocelovými profily a kotevními čepy.
Preventivní abeceda podle Policie ČR
Abyste během dovolené nebyli vykradeni, nepodceňte prevenci.
Balkonová okna a dveře zabezpečte pomocí zámku s bezpečnostní vložkou.
Cestu do svého bytu zlodějům ztížíte vhodným technickým zabezpečením.
Dveře mají několik kritických míst (zárubně, dveřní křídlo, závěsy a panty, zámek).
Energie do zabezpečení se vyplatí.
Folie na oknech zvyšuje bezpečnost oken, slouží jako mechanická zábrana.
Garáže, sklepy, kočárkárny taky musí být zabezpečeny.
Hledisko zabezpečení bytu se nevyplatí podceňovat.
Chodba v bytovém domě by neměla být volně přístupná cizím lidem.
Instalujte vhodné zabezpečovací prvky.
Jak zabezpečit svůj dům nebo byt vám poradí odborníci.
Kryt zámku, tzv. kování ochrání cylindrickou vložku proti překonání.
Lákadlem pro zloděje je nezabezpečený objekt.
Mříže zvyšují bezpečnosti oken i dveří.
Nezabezpečené vstupní prostory do panelového domu jsou rizikem pro všechny obyvatele.
Okna a dveře, tudy zloděj vnikne nejčastěji.
Panoramatické kukátko je dobrý doplněk, pokud jste zrovna doma.
Rolety chrání vaše soukromí i majetek, pokud můžete zatáhněte je, kdykoliv odcházíte.
Řetízek na dveřích zvýší vaši bezpečnost.
Schránka na poštu s přetékajícími letáky je signál pro zloděje, požádejte sousedy, ať ji vyprázdní.
Tvrzené sklo hodně zvýší bezpečí oken.
Uzamčené dveře jsou nutnost, i když odcházíte jen na chvilku.
Vloupání, i když máte jen podezření, okamžitě nahlaste policii na lince 158.Zámek, aby byl bezpečný, vyžaduje bezpečnostní cylindrickou vložku.
Okna zesílíte mříží nebo folií
Bezpečnost oken s vámi bude pojišťovna řešit především. pokud máte rodinný dům nebo bydlíte v přízemí, prvním patře či v podkroví. Právě do takových objektů se zloději často dostanou oknem. I okna se dělí podle bezpečnostních tříd a pojišťovny v podmínkách smluv uvádějí, jakou třídu musíte splňovat.
Okna mají podobné bezpečnostní prvky jako dveře:
- bezpečnostní kování (klika s možností uzamčení, okna mívají i jistící body, které drží rám ve zdi),
- tvrzené sklo (hůř se rozbíjí),
- bezpečnostní fólii (levnější varianta tvrzeného skla),
- venkovní rolety,
- mříž.
Opět platí, že kombinace jednotlivých opatření zvýší ochranu a zpravidla sníží cenu pojištění.
Kamery, čidla nebo napojení na pult centrální ochrany
U pojistek v řádu milionů korun po vás pojišťovna může vyžadovat i elektronický zabezpečovací systém. Ten se skládá z různých senzorů pohybu, tříštění skla, alarmů a kamer, které vás přes aplikaci informují o dění v blízkosti nebo uvnitř vaší nemovitosti. Některé domy či byty jsou dokonce napojené na bezpečnostní agenturu – odborně se takové ochraně říká pult centrální ochrany.
Nejlepší pojistka je ta, kterou nikdy nevyužijete
Investujte do zabezpečení svého bydlení včas. Šetřit stokoruny, když vám mohou vzniknout statisícové škody, nedává smysl. S dobrým zabezpečením dveří i oken si zajistíte výhodnější pojistku a hlavně snížíte riziko, že se k vám zloděj vůbec odváží vkročit.