Proč chtít chytrý zámek a jak vybrat ten správný

Chytrý zámek
Domov
Yale
04. 03. 20246 minut čtení

Výměnou obyčejného zámku za chytrý zvýšíte bezpečí i pohodlí. Místo klíčů vám nově stačí mobil, neustále máte přehled, jestli je doma zavřeno a zamčeno, a dětem nebo kamarádům, kteří k vám dorazili o hodinu dřív, otevřete i na dálku. Jenže není chytrý zámek jako chytrý zámek. Radíme, podle čeho vybrat.

Pokud máte rodinu a dům, určitě to znáte: když už si myslíte, že je poslední problém se vstupními dveřmi zdárně vyřešený, zavolá vám dítě, že ztratilo klíče. Pořízení chytrého zámku sice podobným ztrátám nezabrání, zásadně však sníží pravděpodobnost, že si budete připadat jako údržbář.

Bezpečí a komfort: klíčové výhody chytrého zámku

Kvalitní chytrý zámek (i v češtině se často používá spojení smart lock) funguje jako nadstavba nad běžným zámkem, respektive cylindrickou vložkou. Pokud máte cylindrickou vložku odolnou vůči:

chytrý zámek přidává další úroveň zabezpečení. Většina chytrých zámků na trhu se totiž obejde i bez klasických klíčů, takže děti nemají co ztrácet. Zařízení se často dá naprogramovat, aby samo odemklo či zamklo v určitý čas nebo do pár vteřin po odchodu. Díky propojení s mobilním telefonem máte kdykoliv přehled, jestli je doma zamčeno a dveře jsou opravdu zavřené, jestli se už dítě vrátilo ze školy, případně kdo kdy dveřmi prošel.

Většina lidí si chytrý zámek pořizuje kvůli komfortu. Stačí se s mobilním telefonem přiblížit ke dveřím a chytrý zámek sám odemkne, nebo mohou zámek otevřít i z dovolené v zahraničí a pustit domů souseda, který přišel zalít květiny a nakrmit papouška. Smart lock jde navíc propojit s chytrou domácností – snadno si tak připravíte automatické scénáře pro příchod nebo odchod do práce, případně ho můžete ovládat přes hlasového asistenta.

Zajímejte se o materiály a náročnost instalace

Při výběru chytrého zámku nejprve zvažte, jestli se hodí na vaše vchodové dveře. U novostaveb nebo bydlení po rekonstrukci to zpravidla není problém, u starých dveří, se kterými musíte při odemykání lomcovat, jednodušší chytré zámky někdy nefungují. Odborně se tomuto parametru říká točivý moment, a pokud máte starší dveře nebo zámek, potřebujete smart lock s co nejvyšším točivým momentem.

Důležitá je také instalace. Chytrý zámek zpravidla vyžaduje cylindrickou vložku s prostupovou spojkou (mechanismus, který umožňuje odemykat, ačkoliv je z druhé strany zasunutý klíč). Instalace chytrého zámku se liší typ od typu, ale obvykle na vložku z vnitřní strany dveří nasadíte platformu, utáhnete ji šroubem a na platformu pak nasadíte tělo zámku – doporučujeme pořídit zámek z odolného kovu, nikoliv z plastu.

Po instalaci chytrý zámek spárujete s mobilní aplikací a máte hotovo. K instalaci zámků a případně i cylindrické vložky stačí základní manuální zručnost. Nic totiž nevrtáte a nemusíte ani zapojovat žádné kabely, obvykle stačí utáhnout jeden šroub.

Čím víc možností odemykání, tím lépe

Pořiďte si takový chytrý zámek, který umožňuje víc typů odemykání, např. přes:

  • aplikaci v mobilním telefonu (ať už stojíte přímo u dveří, nebo jste kdekoliv jinde),
  • geofencing (automatické odemčení, když se přiblížíte k zámku s mobilem)
  • klávesnici,
  • NFC tag (přiblížíte se k určitému bodu, který máte na fasádě nebo v autě, podobně jako při placení mobilem),
  • chytré hodinky
  • nebo automaticky v nastavený čas.

Pohlídejte si, aby šel chytrý zámek otevřít i klasickým klíčem. Funkce se vám bude hodit, pokud k vám domů chodí třeba rodiče, kteří příliš nefandí novinkám, nebo když se v chytrém zámku vybije baterie. Výdrž baterie závisí na tom, jak často zámek odemyká a zamyká. Baterie kvalitního smart locku vydrží při běžném používání až 6 měsíců. Doporučujeme nákup zámku, který vás upozorní přes mobil, že je baterie téměř vybitá a potřebuje vyměnit nebo nabít.

Buďte nároční na mobilní aplikaci i nadstandardní funkce

Spousta funkcí chytrého zámku stojí a padá s mobilní aplikací. Chtějte tedy řešení, které je zabezpečené, šifrované, snadno se nastavuje i ovládá. Zjistěte, jestli aplikace umožňuje:

  • odemykání a zamykání na dálku,
  • monitoring průchodů dveřmi,
  • notifikace v reálném čase,
  • přidělování virtuálních klíčů konkrétním lidem,
  • odemykání nebo zamykání v určitý čas
  • a hlavně spolehlivé automatické odemykání bez nutnosti vytahovat telefon z kapsy.

A ptejte se i na to, jestli je používání aplikace zdarma, případně pro kolik uživatelů.

Smart lock vás dokáže přes aplikaci informovat, že zámek zůstal odemčený. Opravdu kvalitní chytrý zámek má navíc senzor otevření dveří, díky kterému se dozvíte, že dveře zůstaly otevřené. Takovou technologií je např. DoorSense, která funguje díky malému, ale velmi silnému magnetu. Nalepíte ho na zárubeň, a pokud se dveře nedovřou, přijde vám přes aplikaci notifikace.

Yale Linus® chytrý zámek L2

Při ochraně domácnosti nedělejte kompromisy a pořiďte zámek, který vám zajistí veškerý komfort i klidné spaní. Yale vyrábí zámky už více než 180 let a to nejlepší know-how z „hardware“ řešení v posledních letech úspěšně propojuje s novými technologiemi. 

Yale Linus® Chytrý zámek L2 je už třetí generace chytrého zámku od Yale. Oproti předchozímu modelu Linus je tento smart lock:

  • o 20 % menší,
  • 2× rychlejší i méně hlučný,
  • místo 4 AA baterií ho pohání Li-ion baterie s USB‑C konektorem (dobijete ji do 4 hodin),
  • instalace je zjednodušená na maximum (obvykle spočívá v utažení jednoho šroubu a přilepení magnetu),
  • Wi-Fi je integrované přímo do zámku, takže už není potřeba externí Wi-Fi můstek,
  • a umožňuje i nastavit odemykání či zamykání na určitý čas.

Chytrý zámek Linus 2 pořídíte např. tady.