„Dodavatelům odemknu i na dálku.” Dílnu kutila Tomáše Krásenského chrání chytrý zámek
Pokud jste někdy na YouTube hledali, jak na čistý řez, výrobu krmítka nebo ostření nářadí, dost možná jste narazili na video Tomáše Krásenského. Natáčí tipy pro práci v dílně a na zahradě, návody i videorecenze – jeho království střeží chytrý zámek Linus od Yale. Proč si ho Tomáš oblíbil?

Kutil-influencer Tomáš Krásenský, kterého na YouTube sleduje více než 50 tisíc lidí, už v minulosti přemýšlel nad pořízením zámku, který otevře dveře i na dálku. Systémy ovšem s jeho chytrou domácností nešlo propojit.
„Řešil jsem situace, kdy přijede dodavatel materiálu, obchodní partner nebo třeba kamarád, přivezou mi zboží a já nejsem doma. Kdybych jim dílnu otevřel na dálku, aby zboží nebylo venku na očích nebo nemohlo zmoknout, bylo by to skvělé,“ vysvětluje motivaci k pořízení chytrého zámku.
Doba se posunula a s chytrým zámkem Linus od Yale Tomášovi starosti odpadly.
Tento chytrý zámek jednoduše propojíte s řadou technologií, klíč uděláte ze svých Apple Watch i chytrého telefonu. Stačí si stáhnout aplikaci Yale Home, podporuje ji Android i iOS.
Odemknete klasickým klíčem, aplikací v mobilu, ale i svou pouhou přítomností
Tomáš narovinu říká, že dílnu nejčastěji otevírá klasickým klíčem – ovládání na dálku využívá hlavně pro dodavatele.
„Klíč mám pořád u sebe, otevírání s ním je nejrychlejší a šetří baterky v motorovém zámku. Lidi se bojí, že je motorový zámek nepustí dovnitř, když dojdou baterky nebo nebudou připojení přes Wi-Fi nebo Bluetooth,“ vysvětluje. Klíč využívat můžete – ale nemusíte. Baterie při běžném používání vydrží 6 až 9 měsíců.
Odemykat lze i úplně automaticky pomocí funkce auto-odemčení. Zámek pozná, že jste poblíž a sám se odemkne – vezmete za kliku a jste uvnitř. Případně zámek otevřete i klávesnicí vedle dveří, na kterou jen vyťukáte kód.

Klávesnici nainstalujete na vnější stranu dveří, zámek pak odemknete přes Bluetooth. „To je šikovné, když u sebe nemáte mobil nebo někomu jen pošlete přístupový kód a v aplikaci nic neotevíráte,“ říká Tomáš. „Dodavatel nebo návštěva dostane kód, naťuká ho, dveře se jí otevřou a vy máte v aplikaci dokonalý přehled, kdy, kdo a jakým způsobem dveře otevřel.“
Jak funguje otevírání dveří na dálku?
Do zásuvky poblíž dveří zasunete malou krabičku, tzv. Wi-Fi bridge Yale Connect. S aplikací Yale Homepak ovládáte chytrý zámek Linus odkudkoliv, přístupy vytvoříte klidně i členům rodiny.
Zámek je velmi bezpečný, využívá k šifrování technologii Bluetooth Low Energy (BLE) a také šifrování AES 128 a TLS – bezpečnost je na stejné úrovni jako u internetového bankovnictví. A pokud náhodou telefon ztratíte, svůj účet i veškeré virtuální klíče v klidu deaktivujete přes webové rozhraní.
Chytrý zámek je ideální domů, do dílny i pro pronájem chalupy nebo bytu
Tomáš si oblíbil propojení chytrého zámku se systémem chytrého osvětlení Philips Hue a chytré domácností Google Home, kterou také ovládá z mobilu. Kdykoliv totiž odemkne, v dílně se automaticky rozsvítí. „Mám v dílně zatemněno, abych měl stálé světelné podmínky pro natáčení, bez ohledu na to, jestli je venku ráno, večer, zataženo nebo slunečno. Někdy jsem po příchodu zvenku vůbec neviděl a tápal, než jsem našel vypínač,“ říká.
Pod videem na Youtube, ve kterém Tomáš Krásenský ukazuje, jak zámek funguje, popisuje svou zkušenost i jeden z jeho sledujících. Řešení chytrého zámku využívá ve svém penzionu – když hosté dorazí pozdě večer, nemusí nikam jezdit, dveře jim pohodlně otevře aplikací na mobilu.
Ať už máte dílnu, penzion nebo třeba pronajímáte chalupu přes službu Airbnb, s chytrým zámkem je ovládání dveří velmi pohodlné a bezpečné. Řešení využijete samozřejmě i doma.

Instalace chytrého zámku Linus od Yale
Tomáš chytrým zámkem ovládá klasickou cylindrickou vložku, tzv. fabku. „Stačí, když cylindrická vložka ze dveří nebo z kování vykukuje alespoň 3 milimetry, aby na ni šel zámek namontovat. V ideálním případě využijete vložku z rodiny Linus, je nastavitelná a umožňuje montáž do libovolně tlustých dveří a má prostupovou spojku, která je nezbytná k tomu, aby šlo zvenčí odemykat i klíčem.,“ vysvětluje.
Samotný zámek snadno přimontujete podle detailního návodu v aplikace Yale Home, která je v češtině. Jakmile máte hotovo, stáhnete do mobilu aplikaci a zámek nejdřív zkalibrujete. Ať pak můžete dveře otevírat odkudkoliv. „Zámek zkalibrujte, ať aplikace pozná, kdy je zámek zamknutý, odemknutý, jestli máte zvenku kliku nebo třeba kouli,“ pokračuje.
Zaujalo? Nahlédněte do Tomášovi dílny. Ve videu ukazuje, jak chytrý zámek Linus funguje.