Odvrtání zámku, bumping, planžetování a další triky při vykrádačkách

Cylindrická vložka
Domov
FAB
07. 12. 20234 minuty čtení

Přijdete domů z práce a zjistíte, že u vás byli zloději. Elektronika a cennosti jsou pryč. Jak ale vůbec mohli překonat zámek? V tomto článku se podíváme na oblíbené techniky zlodějů – při některých na zámku není vidět žádné poškození.

Zatímco dříve se zloději učili jen od sebe navzájem a náčiní si i sami vyráběli, internet jim otevřel nové možnosti. Planžetu na odemykání zámků nebo bumping klíč koupí za pár stovek v e‑shopu a všechny informace najdou na YouTube. 

Proto je čím dál tím důležitější, aby tyto metody znali i běžní lidé a přizpůsobili tomu výběr zámku.

Metody překonání zámku se dělí na:

  • destruktivní – zámek je viditelně poškozený 
    • odvrtání zámku
    • vytrhnutí/​​rozlomení zámku
  • nedestruktivní – zámek vypadá jako nepoškozený, zloděj ho dokonce může opět zamknout 
    • bumping metoda
    • otevření planžetou

Větší nebezpečí představují nedestruktivní metody – zatímco třeba odvrtání působí hluk a nějakou dobu trvá, tyto způsoby jsou tiché a rychlé. Problémem je také, že zámek není viditelně poškozený. Pokud jste pojištění proti vykradení, může být obtížné prokázat, že jste krádež „nezavinili“ tím, že jste si nedávali pozor na své vlastní klíče.

Nyní se podíváme blíže na jednotlivé zlodějské metody.

Odvrtání zámku

Tato metoda je založená na odvrtání cylindrické vložky – to je vnitřní část zámku, do které dáváte klíč. Zloděj vrtá do části vložky, která je pod klíčovou dírkou. Pak vezme kladivo a několikrát udeří do klíčové dírky. Následně do ní vsune hrot plochého šroubováku a otočí západku podobně, jako by si otevíral klíčem.

Odvrtaný zámek poznáte podle díry po vrtáku.

Rozlomení (vytrhnutí) zámku

Další metoda hrozí zejména těm, kteří mají ve dveřích příliš velkou cylindrickou vložku. To znamená, že vložka ze dveří hodně vyčnívá. Zloděj ji díky tomu může uchytit do speciálního nástrojeklíče a pak ji páčí.

Některé cylindrické vložky tomuto tlaku nemusí odolat. Na obrázku níže vidíte spodní část vložky s kulatým otvorem pro šroub. Právě ta může prasknout. 

Cylindrická vložka s kulatým otvorem pro šroub.
Cylindrická vložka s kulatým otvorem pro šroub.

Zloděj potom snadno část zámku vyndá a dostane se dovnitř.

Postup rozlomení zámku.

Abyste tomuto způsobu vykradení předešli, zvolte správnou velikost cylindrické vložky – má ze dveří vyčnívat jen 2 – 3 mm.

Bumping metoda

Další metodou, tentokrát už neinvazivní, je tzv. bumping. K němu zloděj potřebuje tzv. bumping klíč. To je speciální klíč se všemi zářezy v maximální hloubce (tj. klíč má všechny zoubky stejně malé). 

Po vsunutí do zámku do klíče udeří kladivem. Tímto otřesem odskočí stavítka a zloděj může zámek odemknout. Při použití této metody zloděj překoná zámek extrémně rychle.

Jak funguje bumping metoda.

Bumping metoda se také nazývá SG metoda nebo dynamická metoda. Ochranu proti této metodě otevření Vám zajistí vybrané cylindrické vložky 3. bezpečnostní třídy a všechny cylindrické vložky 4. bezpečnostní třídy dle pyramidy bezpečnosti.

Otevření planžetou (vyhmatání)

Při tomto způsobu zloděj potřebuje sadu kovových nástrojů, tzv. planžet a napínáků. Dle typu cylindrické vložky zvolí vhodnou planžetu, vloží ji do klíčové dírky a pomocí ní přesouvá stavítka do polohy pro otevření zámku.

Jak se otevírá zámek planžetou.

Jak vybrat cylindrickou vložku

Abyste snížili riziko vykradení, vyberte si správný zámek, respektive cylindrickou vložku. Pomůže vám s tím pyramida bezpečnosti, se kterou přišel český výrobce FAB a využívají ji i další značky.

S výběrem cylindrické vložky pomůže i pyramida bezpečnosti.

Do vstupních dveří pořizujte cylindrickou vložku ve 3. a 4. bezpečnostní třídě. Vložky ve 3. třídě odolají vytržení, odvrtání a planžetování. Vložky ve 4. třídě zlodějům odolávají ještě déle.

Při výběru v obchodě vám pomůže barevné odlišení. Vložky ve 4. třídě mají na krabičkách červenou barvu, ve 3. bezpečnostní třídě modrou barvu (jako na nákresu výše).

Bezpečnost také zvýšíte použitím bezpečnostního kování – vybírejte ho také podle bezpečnostní třídy.