Testovací laboratoř FAB zničí denně spoustu vložek i zámků. A je to dobře
Bez testování se neobejde výroba zahradního nářadí ani papírových sáčků, natož cylindrických vložek a zámků. Výrobky FAB chrání majetek, proto jsou nároky na odolnost nebo provedení vysoké. Probrali jsme to detailně s vedoucím testovací laboratoře v Rychnově nad Kněžnou Petrem Sedláčkem.

Jak testovací laboratoř vypadá
Představte si místnost plnou strojů a zařízení jako momentové klíče, vrtačky, mikrometr nebo klimatická komora. „Laikovi ty názvy asi nic neřeknou, ale technicky zdatný člověk si v testovací laboratoři připadá jako v ráji,” usmívá se Petr Sedláček, který ve FAB za testy výrobků zodpovídá. Ve zkušebně jsou v pohotovosti také makety dveří a další přípravky,
které napodobují reálné prostředí domů a bytů. Úkolem laboratoře je totiž ověřit, že veškeré výrobky splňují přísné nároky na odolnost i bezpečnost nejen v laboratorním prostředí, ale i při běžném používání.
A nehraje roli, jestli je teprve vyvíjíme, nebo už jsou dávno zařazené do výroby a chceme se ujistit o jejich kvalitě. „U zavedených výrobků průběžně testujeme 4 až 5 parametrů. Kdyby jeden z nich nevyšel, víme, že musíme něco změnit,“ vysvětluje Sedláček.

Automatizované testy i hraní si na zloděje
Laboratoř hodně vytěžují životnostní testy výrobků – cylindrických vložek, zadlabacích zámků, kování, klíčů nebo visacích zámků. Takhle podle Sedláčka probíhají testy u cylindrických vložek: „Upneme vložku do přípravku, který simuluje dveře. Do dalšího nástroje upevníme klíč a automat klíč zasouvá, otáčí a zase vysouvá z vložky. Zkouška trvá třeba 10 dnů, non-stop. Běžně testujeme 100 tisíc cyklů, abychom měli jistotu, že vložka majiteli vydrží opravdu dlouho.“
Testy jsou standardizované podle evropských norem, aby se daly výsledky různých laboratoří porovnávat. Některé zkoušky jsou však ve FAB ještě přísnější. „Víme moc dobře, že uživatelé používají zboží jinak, než předepisují normy. Dám příklad. Cylindrická vložka může být buď s klíčem, nebo s knoflíkem. Lidé běžně otáčí knoflíkem větší silou, proto testujeme jejich pevnost při vyšším zatížení,“ prozrazuje Sedláček.
Certifikace výrobků uděluje nezávislá testovací laboratoř
V laboratoři ověřujeme i odolnost vůči teplu nebo proti zlodějům. „V podstatě si s kolegou pravidelně hrajeme na zloděje, boucháme do vložek a zámků kladivem, vrtáme a ověřujeme, že výrobek odolá tak dlouho, jak to předpisy vyžadují,“ říká Sedláček a doplňuje, že ve FAB pracuje už více než 30 let a za tu dobu při testování zničil tisíce výrobků.
Naše laboratoř v Rychnově dodržuje standardy a má potřebnou akreditaci, nejsme však certifikačním orgánem. „Certifikáty, podle kterých se vložky, zámky a ostatní výrobky řadí do bezpečnostních tříd, uděluje nezávislá laboratoř TREZOR TEST. Je to tak lepší, přijde mi to férovější, aby razítko přidal někdo zvenčí,“ dodává Sedláček.
Zloději dnes používají víc síly
Právě certifikace je podle Sedláčka důležitým parametrem při výběru cylindrické vložky. „Čím vyšší bezpečnostní třída, tím lépe. Zjistěte si, co po vás vyžaduje pojišťovna, a pak zvažte úměru. Zahradní branka nepotřebuje cylindrickou vložku 4. bezpečnostní kategorie, když ji zloděj snadno přeskočí. Vchodové dveře do bytu by ale měly mít opravdu kvalitní zabezpečení,“ popisuje Sedláček.
Podle jeho zkušeností bývali zloději dříve sofistikovanější, používali vyhmatání vložky a metody nezanechávající viditelné stopy: „Dnes je velmi rozšířený tzv. bumping, kdy zloděj vezme univerzální klíč, zarazí ho do vložky a pak do něj několikrát praští třeba šroubovákem. A obecně platí, že se nezdráhají vzít něco velkého, udeřit a dostanou se dovnitř silou.“
Pro šikovného zloděje prý není složité „přečíst“ klíč volně položený třeba na stole. „Podívá se na špičku klíče, spočítá si vroubkování a vyrobí kopii,“ varuje Sedláček. Proto doporučuje nákup výrobků s ochranou proti kopírování.