Jak vysvětlit rodičům a starším ročníkům přínosy chytrého zámku

Chytrý zámek
Domov
Yale
04. 10. 20237 minut čtení

Moc dobře víte, že s chytrým zámkem by vám babička otevřela dveře do bytu i z ložnice a  vaši rodiče by si ušetřili nervy, že vnoučata ztratí klíče – měla by totiž klíče virtuální. Jenže jak jí to vysvětlit? Poradíme vám, jak představit výhody chytrého zámku starší generaci.

Chytrý zámek Linus usnadní život seniorům.

Nejdřív ale krátce o tom, co to přesně chytrý zámek je. 

Co je funguje chytrý zámek a jak funguje

Chytrý zámek umístíte na vchodové dveře a ty pak díky propojení s Bluetooth a WiFi komunikují s dalšími zařízeními. Ovládáte je i na dálku, třeba přes mobil nebo tablet. Stejně funguje i chytrý zámek Linus. Promyšlené řešení z kvalitního železa od výrobce Yale, který zabezpečuje domovy už 180 let.

Do zámku Linus vložíte 4 AA baterie, které při klasickém používání vydrží 6 až 9 měsíců. Vaši rodiče nemusí mít strach, že jednoho dne přijdou domů k vybitému zámku –  když baterii zbývá 20 %, mobilní aplikace Yale Home je včas upozorní. Navíc nepřijdou ani o klasický klíč, zámek jím odemknou kdykoliv.

Chytrý zámek usnadní život všem, starší ročníky nevyjímaje. Ocení ho obzvlášť ti, kteří mají problémy s pohybem, zrakem nebo jiný hendikep. Aby vaši rodiče zámek maximálně využili, měli by mít doma nainstalovaný internetpoužívat chytrý telefon či tablet. Zámek Linus lze napojit i na asistenty chytré domácnosti – Google Home, Apple HomeKit či Amazon Alexu.

Hlavní výhody chytrého zámku jsou:

  1. Jednoduché používání
  2. Odemykání i bez fyzického klíče
  3. Odemykání na dálku
  4. Přístupové kódy pro členy rodiny i pečovatele
  5. Vysoká bezpečnost
  6. Automatické zamykání

1. Jednoduché používání

Fungování chytrého zámku je snadné. Rychle se to naučí dítě i člověk, který si s moderními technologie příliš netyká. Pokud mají vaši rodiče z modernizace strach, zkuste jim dopředu ukázat video (níže), na kterém uvidí, jak zámek vypadá a funguje. 
Po pořízení zámku je proveďte mobilní aplikací Yale Home, která je uživatelsky přívětivá a dostupná samozřejmě i v češtině. Ovládat ji mohou z telefonu, ale i pomocí větší obrazovky na tabletu. Kdyby zařízení náhodou ztratili, jejich účet lze kdykoliv zablokovat na webovém rozhraní.

Koukněte, jak chytrý zámek Linus funguje doma u Lindy u Patrika, kteří žijí v domku se dvěma syny.

Jediné, co chvíli zabere, je instalace zámku, jeho zkalibrování v mobilní aplikaci a případné propojení s asistenty chytré domácnosti. S návodem to ale zvládnete hravě.

Co obnáší instalace chytrého zámku

Při instalaci chytrého zámku nemusíte nic řezat, tahat po bytě kabely nebo odšroubovávat starý zámek. Chytrý zámek Linus jen nasadíte na zámek stávající. Podmínkou ovšem je, aby vaši rodiče měli na dveřích cylindrickou vložku s prostupovou spojkou. 

Zda-li prostupovou vložku mají, poznáte snadno – klíče do zámku vložíte z obou stran najednou. Případně cylindrickou vložku s prostupovou vložkou před instalací zámku pořídíte, vyjde maximálně na pár tisíc korun.

Do zásuvky poblíž dveří pak jen zasunete malou krabičku, Wi-Fi bridge Yale Connect – ta zámek bezdrátově propojí a rodiče ho pak mohou ovládat i na dálku.

2. Odemykání i bez klíče

Chytrý zámek nabízí různé způsoby odemykání, rozhodně to ale neznamená, že vaši rodiče přijdou o klasické klíče, na které jsou celí život zvyklí. Používat je mohou dál a moderní možnosti odemykání objevovat postupně.

Starší lidé, zejména ti s omezenou pohyblivostí nebo artritidou ocení, že díky chytrému zámku nemusí manipulovat s klíči, zdlouhavě je hledat v nákupní tašce, ani natřikrát strkat do zámku. 

Se zámkem Linus odemknou dveře kliknutím v mobilní aplikaci, vyťukáním kódu na klávesnici, ale také pouhou přítomností – díky funkci auto-odemykání. Tato funkce rozpozná polohu, a když stojíte těsně před dveřmi, zámek se sám odemkne.

Pokud jsou vaši rodiči nadšenci do technologií a používají asistenta chytré domácnosti, mohou odemknout i hlasem. Třeba formulkou: „Alexo, odemkni dveře.“

3. Odemykání na dálku, z lesa i postele

S chytrým zámkem Linus odemkne babička klidně z postele – aniž by musela vstávat, oblékat se a procházet celým domem až ke vchodu. Třeba když marodí a vy ji vezete nákup. Na dálku odemkne i kurýrovi, který jí pravidelně vozí obědy.
Ačkoliv odemykání na dálku ocení zejména ti, kterým dělá pohyb potíže, tato funkce je šikovná i v běžných situacích: Pošlete děti na návštěvu k babičce a dědovi, ti ale nejsou doma, protože zrovna sbírají v lese houby. Vnoučatům však odemknou jedním kliknutím v aplikaci Yale Home – a děti nemusí půl hodiny stepovat před domem.

4. Přístupové kódy pro členy rodiny, ale i pečovatele

Pokud rodiče často navštěvujete, případně k nim po škole chodí vnoučata, snadno pro své „pravidelné návštěvníky“ vytvoří tzv. virtuální klíče. Například v podobě kódu, který člověk jen vyťuká na klávesnici Yale, umístěnou vedle vchodových dveří.

To je dost bezpečnější, než kdyby vaši rodiče vytvořili vnoučatům kopie fyzických klíčů, které po cestě ze školy mohou kdykoliv ztratit. Virtuální klíče lze navíc snadno zrušit v aplikaci. A když někdo zapomene kód, najdou ho rodiče na pár kliknutí v aplikaci.
Další výhodou je, že se díky virtuálním klíčům dostanete k rodičům domů, i když si zrovna užívají víkend na horách – nakrmíte jim kočku a zalijete kytky. A když se jim zhorší zdraví, kód ulehčí práci i pečovatelské službě.

TIP: Při volbě hesla se vyvarujte častých kombinacím, jako je 0000, 1111, 1234 nebo rok narození. Vždy by se mělo jednat o unikátní číslo, které nemá cizí člověk šanci uhodnout.

Vnučka může dostat k babičce a dědovi vlastní kód, se kterým se dostane dovnitř.

5. Bezpečnost

Pokud máte opravdu staré nebo nemocné rodiče, a rádi byste měli mít kontrolu nad tím, kdo je navštěvuje (a nebo chcete vědět, jestli se z procházky dostali domů), s chytrým zámkem můžete monitorovat aktivitu v domě. Samozřejmě si s rodiči předem ujasněte, že vám k tomu dávají plné svolení.

V aplikaci Yale Home 24/7 vidíte, kdy někdo dveře odemkl nebo zamkl – na tyto aktivity lze nastavit i notifikace. Monitoring aktivity využijí rodiče například i na dovolené. V aplikaci si kdykoliv zkontrolují příchody a odchody.

6. Automatické zamykání

Chytrý zámek Linus umožňuje i automatické zamykání. Dveře se automaticky zamknou například každý večer v deset hodin – rodiče budou mít jistotu, že je zamčeno, aniž by museli vstávat z postele a kontrolovat to.

Chytrý zámek pro příjemnější stáří

Teď víte, jak chytrý zámek přestavit rodičům nebo babičce a dědovi. Tak držíme palce!
Chytrý zámek Linus od Yale pořídíte ve stříbrném nebo černém provedení v e‑shopech, jako je Alza nebo FAB-shop.cz. Cena se pohybuje okolo pěti, šesti tisíc korun, záleží, jestli si k zámku pořídíte například i klávesnici nebo jiné rozšíření.