Stavítko: mechanismus, který zabezpečuje vchodové dveře
Stavítka jsou drobné mechanické zarážky, které jsou součástí cylindrické vložky. Díky nim zámek odemknete pouze tím správným klíčem. V zámku je typicky pět až sedm stavítek.

Nejdřív probereme, jak zámek funguje a vysvětlíme si terminologii. Ta je důležitá, abychom mohli správně popsat činnost stavítka.
Zadlabací zámek
Vypadá jako kovová kazeta a vkládá se do otvoru v hraně dveří. Do otvoru v zámku se zasouvá klika. Když ji stisknete, zajede pohyblivý jazýček zámku dovnitř a otevřete dveře.

Cylindrická vložka
Tvoří „jádro“ zadlabacího zámku a do jejího bubínku sezasouvá klíč. Pokud vám ukradnou klíče, stačí, když vyměníte pouze cylindrickou vložku (zadlabací zámek není třeba měnit).

Cylindrickou vložku obvykle tvoří:
- tělo – někdy se také nazývá domek (podlouhlá část pod klíčovou dírkou),
- cylindr neboli bubínek – válec, do kterého se vkládá klíč,
- stavítka (na obrázku žluté válečky v klíčové dírce),
- blokovací kolíky (na obrázku šedé válečky pod stavítky),
- pružiny,
- spojka se zubem neboli nos či palec (na obrázku černá výklopná část).

Přečtěte si, jak správně vybrat cylindrickou vložku.
Jakou roli mají stavítka při otevírání zámku
Pokud by v cylidrické vložce nebyla stavítka, stačilo by do zámku vložit jakýkoliv klíč vhodné velikosti. Šel by jím otočit zub a tím pádem i odemknout nebo zamknout.
Stavítka slouží k tomu, aby šel zámek otevřít pouze tím správným klíčem (nebo jeho kopiemi).
V těle klasické cylindrické vložky je několik stavítkových kanálů. V nich jsou drobné kovové součásti:
- stavítka,
- blokovací kolíky,
- pružiny.
Stavítka a kolíky společně blokují takzvanou dělicí linii – to je linie mezi cylindrem a tělesem. Působí jako zarážky, kvůli kterým není možné cylindrem otočit. Jakmile do zámku vsunete klíč se správným profilem, stavítka a kolíky se vyrovnají podél dělicí linie a cylindrem hladce otočíte.
Pokud byste do zámku dali klíč s jiným profilem, stavítka se nezasunou do správné polohy, a proto zámek nepůjde otevřít.
Každý výrobce může mít stavítka řešená trochu jinak, viz Mul-T-Lock níže.
Teleskopické stavítko
V zámku Mul-T-Lock se setkáte s teleskopickým stavítkem. Většina stavítek je stejná jako u klasické cylindrické vložky, ale jedno z nich zámečník nastaví individuálně.
V zámcích bývá pět až sedm stavítek. Každé z nich má jinou polohu. Ale i tak je počet kombinací omezený. Teoreticky by se mohlo stát, že kdybyste obcházeli cizí dveře a zkoušeli je otevřít svým klíčem, mohli byste natrefit na zámek, který má stejná stavítka jako vaše cylindrická vložka. Takže byste cizí zámek odemkli. Této situace se však nemusíte obávat, protože cylindrické vložky FAB využívají více jak 100 000 možných kombinací “uzávěrů” — kombinace různých výšek stavítek.
Tím, že je jedno stavítko možné nastavit individuálně, se zvyšuje počet možných kombinací a zároveň roste bezpečnost. Vyšší úroveň zabezpečení pak zajišťují důlkové klíče Mul-T-Lock, kdy jsou použita “zdvojená” stavítka. Díky této technologii je použito ve vložkách Mul-T-Lock, nejvyšší bezpečnostní třídy, 10 – 15 stavítek — mechanických blokovacích prvků, které zvyšují mechanickou odolnost a výrazně eliminují teoretickou možnost náhodného odemčení.
Stavítka vs. generální klíč
Systém generálního klíče se často využívá ve firmách a institucích. Pomocí jednoho (generálního) klíče otevřete všechny zámky. Zaměstnanci dostanou podřízené klíče, kterými otevřou jen některé dveře, např. vchodové dveře a všechny dveře v konkrétním patře.
Pro systém generálního klíče potřebujete speciální cylindrickou vložku. Ta má stavítka upravená tak, abyste ji odemkli jak generálním, tak podřízeným klíčem.