Jak fungují elektrické zámky

ABLOY
Chytrý zámek
Domov
Kanceláře
28. 07. 20235 minut čtení

Bez oprávnění dovnitř neprojde ani noha. Kdyby ale hrozilo nebezpečí, ven se dostane kdokoliv. Elektrické zámky jsou bezpečné, ve dveřích vypadají dobře a komfortně se používají – otevřete je klíčem, kartou, čipem, klávesnicí vedle dveří nebo přes mobil. Představujeme základní principy elektrických zámků pro majitele činžovních domů a předsedy SVJ.

Jak fungují elektrické zámky: základní princip a proč se hodí do činžovních domů

Bez oprávnění dovnitř neprojde ani noha. Kdyby ale hrozilo nebezpečí, ven se dostane kdokoliv. Elektrické zámky jsou bezpečné, ve dveřích vypadají dobře a komfortně se používají – otevřete je klíčem, kartou, čipem, klávesnicí vedle dveří nebo přes mobil. Představujeme základní principy elektrických zámků pro majitele činžovních domů a předsedy SVJ.

Základem je odolné železo. Zásadní je ale pohodlí

Fungování elektrických zámků se v základu neliší od obyčejných mechanických. Ve dveřích je pevný zadlabací zámek (ukotvený na jednom, nebo na více místech), v něm cylindrická vložka, do které strčíte klíč. Když otočíte, zámek se otevře a dveře jsou dokořán.

Elektřina je nadstavba, která dveře odemkne a uzamkne. Moderní elektrický zámek navíc umožňuje integracirůzných způsobů, jak zámek otevřít a zajistí pohodlnou správu lidí, kteří mohou dveřmi projít. Elektrické zámky se tedy často používají třeba ve vstupních dveřích činžovních domů, kde lidé zapomínají zavírat – a hrozí, že se do domu dostane někdo cizí.

Elektrické zámky v nabídce výrobců najdete pod označením samozamykací zámky. Do kategorie však patří i ryze mechanické zámky – uzamknou se díky spouštěcí střelce, které při dovření dveří aktivuje vnitřní mechanismus pro odblokování závory.

Přiložíte čip, kartu nebo mobil a zámek odemknete.

Z čeho se elektrický zámek skládá

I elektrické zámky můžete ovládat klasicky klíčem, ale rychle si zvyknete na pohodlí a klíče necháte doma. Prakticky se celý mechanismus elektrického zámku skládá ze:

  • zámku s cylindrickou vložkou,
  • kování (obvykle v provedení klika – klika, nebo klika – madlo),
  • protiplechu (kus plechu v rámu dveří, do kterého zapadne tzv. střelka a závora zámku po zamknutí),
  • kabeláže (propojuje zámek s řídicí jednotkou dveřního systému),
  • snímače čipu, karty nebo klávesnice
  • a u moderních verzí i mobilní aplikace nebo SW pro řízení přístupů.

Správné fungování elektrického zámku zajišťuje dveřní zavírač, který se po průchodu dveřmi postará o jejich dovření a tím i uzamčení zámku. Pokud hlídáte výdaje v domě, pak to znamená i příjemný bonus – protože dveře přesně doléhají do zárubní, neutíká teplo ven a šetříte za energie.

Zámky ABLOY mají tzv. panikovou funkci. To znamená, že zevnitř klikou nebo hrazdou otevřete bez klíče i uzamčené dveře – u vchodových dveří bytových domů je zamykání častá praxe, ačkoliv je v rozporu s požárními předpisy. Panikový zámek dokáže zachránit život, kdyby v domě třeba hořelo.

Při nákupu elektrického zámku doporučujeme i dveřní zavírač, který se postará o správné dovření dveří a uzamčení zámku.

Dva základní typy elektrických zámků a stovky modifikací

Různí výrobci a prodejci zámků k tomu přistupují po svém. Nejčastěji se však setkáte s dělením na elektromechanické a elektromotorické zámky.

Elektromechanický zámek vyžaduje bezpečnostní kování ve verzi klika – klika. Můžete ho ovládat klíčem, kartou, čipem, z klávesnice, přes mobil nebo domovní telefon. Pohledem uživatele je fungování zámku zevnitř klasické – přijdete ke klice, zmáčknete a odemknete. Projdete, dveře se dovřou a uzamknou. Zvenčí je však klika „na volno“, tzn. můžete za ni zabrat, ale se zámkem to nic neudělá.

Zámek ožívíte, až když dáte pokyn řídicí jednotce – přiložíte čip, kartu, telefon, zámek tím odemknete a vstoupíte. Po uzavření dveře se zámek automaticky zamkne.

Pro majitele činžovních domů nebo předsedy SVJ jsou zajímavé tyto elektromechanické zámky:

Elektromotorický zámek se liší vnitřním motorem. Zevnitř je situace stejná jako u elektromechanického zámku, zvenčí je však kování zakončené madlem. Když dáte signál (čip, karta, telefon atd.), zámek se díky motoru otevře, vy zatlačíte a jste uvnitř.

Tady je pár příkladů elektromotorických zámků:

Nad rámec základního dělení jsou v nabídce stovky typů elektrických zámků od Finů z ABLOY. Liší se rozměry, způsobem uchycení ve dveřích, spotřebou energie nebo třeba bezpečnostní třídou. Detailního průvodce elektrickými zámky připravujeme. Pokud na výběr spěcháte, ozvěte se nám na lukas.cerny@assaabloy.com a najdeme řešení na míru vašemu projektu.

Elektrické zámky ABLOY zapojíte do systému řízení vstupů. Získáte tím dokonalý přehled o používání dveří.

Jak budete zámky ovládat?

Běžně lidé používají:

  • čipy, 
  • karty,
  • domovní telefon,
  • mobilní aplikaci
  • nebo se ověří vyťukáním správného kódu na klávesnici umístěné vedle dveří. 

Výhodou moderních elektrických zámků od finského výrobce ABLOY je jejich snadné zapojení do systému řízení vstupů. Správce nemovitosti tak snadno přes počítač udělí (případně odebere) oprávnění jakémukoliv uživateli – třeba novému nájemníkovi nebo sousedovi, kterému skončila smlouva. 

Pomůžeme vám s výběrem vhodného elektrického zámku

Výběr zámku a návrh celého řešení vstupů svěřte odborníkům. Napište nám na e‑mail lukas.cerny@assaabloy.com v pár větách, jaký projekt chystáte, a my vás propojíme se specialistou. Zorientuje vás v nabídce produktů ABLOY, poradí, na co při pořízení elektrického zámku nezapomenout a doporučí partnera pro instalaci.