Češi by měli o cylindrické vložky víc pečovat, upozorňuje zámečník

Cylindrická vložka
Domov
Klíče
Mul-T-Lock
07. 12. 20235 minut čtení

Zatímco dřív jste se o vložky příliš starat nemuseli, dneska je to jinak. Nároky na bezpečnost moderní cylindrické vložky jsou o dost vyšší, vložky jsou složitější a aby vydržely dlouho, vyžadují péči. Přečtěte si rady zámečníka, jak se o vložku správně starat.

Zámečník radí, jak se starat o cylindrické vložky.

„Cylindrická vložka patří mezi jemnou mechaniku, kvalitní vložka vyjde na dost peněz, zabezpečuje celý dům a vy logicky chcete, aby vydržela co nejdéle,“ říká Jiří Kutlvašr, zkušený zámečník ze zámečnictví Dopita Key Systems v Ostravě.

Pokud se o vložku nebudete starat, je možné, že se do ní jednoho dne s klíčem nedostanete a budete muset volat havarijní službu. Důležitou součástí je i péče o klíče.

Opotřebované klíče vložku ničí

Zámečník radí, ať klíče určitě neházíte z okna, a pokud víte, že vám často padají, noste je v obalu. Klíče jsou poměrně měkké, vyrábí se z mosazi, která je kujná a lehce se poškodí.

„Když se na klíč důkladně podíváte, uvidíte, že má různě vysoké zoubky a jasně tvarovaný profil. Pokud klíč spadne z výšky na zem, naklepne se a může tvar trochu změnit. Když ho pak vkládáte do vložky, tak ji vybrušuje a vložka se opotřebovává,“ vysvětluje Kutlvašr a dodává, že šikovné klíče vyrábí Mul-T-Lock, protože jsou rovné a hůře se poškodí.

U pošramoceného klíče hodně záleží i na používané cylindrické vložce: „Pokud máte už starší vložka, která je vyběhaná, klíč do ní pravděpodobně strčíte a dveře odemknete. U nové vložky se ale může stát, že se do ní nedostanete. A pak není jiná rada, než zajít k zámečníkovi. Buď vám klíč pilníčkem trochu zbrousí a nebo vyrobí kopii klíče.“

Jiří Kutlvašr upozorňuje na častý nešvar, kdy lidé do vložky strčí klíč a těžké dveře jím pak táhnou a otevírají. Prý je to nejlepší recept na to, jak životnost vložky zkrátit.

Zdeformovaný klíč?

Pokud se vám klíč ohne, zamiřte rovnou k zámečníkovi. „Menší ohnutí vadit nemusí, pokud je ale klíč už na pohled zdeformovaný, dál ho nepoužívejte a udělejte si kopii,“ říká Kutlvašr a dodává, že zdeformovaný klíč mnohdy praskne – a když vám pak kus klíče zůstane uvnitř ve vložce, je to nepříjemné. Musíte volat zámečníka, což vyjde dráž, než nový klíč.

Péče o klíče je důležitou součástí péče o cylindrickou vložku.
Pokud je váš klíč pošramocený nebo zdeformovaný, raději ho vyměňte za nový.

Zámečník vysvětluje, že dnes se klíče vyrábí podle bezpečnostní nebo identifikační karty, kterou byste si po nákupu klíče určitě měli schovat – obsahuje totiž zápis, podle kterého vám každý kvalitní zámečník vyhotoví přesnou kopii.

Tip zámečníka

Když pořizujete nové klíče, ideálně si kupte originální polotovary. Ačkoliv bývají neoriginální klíče o trochu levnější, mohou mít lehce jiný tvar, být užší či ošizené na materiálu. Klíče i tak samozřejmě fungují, do vložky je ovšem kvůli jinému tvaru můžete zasouvat pod jiným úhlem a zkracovat tím životnost cylindrické vložky.

Jak pečovat o cylindrickou vložku

Jiří Kutlvašr v praxi vidí, že se Češi o cylindrické vložky moc nestarají a vysvětluje proč: „Je to dané historicky. Fabka dlouho vyráběla sice kvalitní, ale poměrně jednoduché cylindrické vložky – a právě jednoduchosti vděčila za to, že jste se o vložku nemuseli starat. Dnes je situace jiná. Předpisy na vlastnosti vložek jsou náročnější a kladou se na ně mnohem vyšší bezpečnostní nároky. Proto je nutné i o kvalitní vložky dostatečně pečovat.“ 

Není tak divu, že jsou lidé často překvapení, že se o vložky najednou musí starat, když to roky nedělali. Dnes je vložku důležité jednou za čas promazat spreji nebo lubrikanty, mazadla se odvíjí od konkrétní vložky, materiálu a doporučení výrobce. „I kvalitní a drahé vložky vyžadují mazání, protože jejich vnitřek je složitější , různě se v něm posouvají stavítka a ta musí chodit hladce. proto je nutné na mazání vložek nezapomínat – výrazně tím prodloužíte jejich životnost,“ říká Kutlvašr a jako příklad precizní vložky uvádí ty od Mul-T-Locku. 

Frekvence čištění se různí, Kutlvašr svým zákazníkům radí, ať vložku sledují, a pokud mají pocit, že se z používanější strany hůře otevírá, je na čase ji promáznout.

A co když vložka ani po promazání nefunguje, jak by měla? Pak ji doneste zámečníkovi – sami toho doma moc nezvládnete, vnitřek vložky totiž neotevřete. „Zámečník vložku rozebere, zhodnotí její stav , vyčistí, vymění poškozené díly a složí ji zpátky. Ne každý nabízí službu čištění a opravy vložek, u nás v Dopita Key Systems to ale u vybraných výrobců děláme,“ říká Kutlvašr.

A co dělat, když se vložka v zimě na vnitřní straně dveří rosí? Ani to jí neprospívá, vyřešit to ale jde. „Někteří výrobci jsou dnes schopni dodat vložku, která má tzv. přerušený tepelný most. To znamená, že pokud se vložka v zimě rosí, tepelný most rosení zabraňuje a voda se tak na vnitřní straně nesráží,“ dodává zámečník.

Ošetřená vložka, bezpečnější vchod do domu

Nezkracujte kvalitní cylindrické vložce život nulovou nebo neodbornou péčí. Dávejte pozor na klíče a pokud se vám zdá, že vložka ani po promazání nefunguje, jak by měla, doneste ji k zámečníkovi. Vnitřek vyčistí, vložka bude znovu hezky fungovat a také – vydrží déle.